Koncem roku 2023 naše Umělecké kovářství Drozd oslovil jeden zákazník, který se rozhodl svůj vinný sklep ozvláštnit o kovaná světla. Místo určení se nachází přibližně na půli cesty mezi Hodonínem a Břeclaví odhadem cca 60 kilometrů od města Brna. Práce na rekonstrukci interiéru vinného sklepa již spěly ke svému konci a nyní zbývala ona pověstná třešnička na dortu v podobě kovaných výrobků z našeho uměleckého kovářství.

Jednalo se o sestavu šesti precizně zpracovaných nástěnných světel s designem ve stylu umělecky zpracované vinné révy. Náš zákazník si přál, aby celkový tvar kovaných světel hezky zapadl do daného interiéru. Do citlivě zrekonstruovaného prostředí, kde je použito záměrně starých materiálů, jako jsou letité ručně dělané cihly, nebo staré tesané trámy či fošny.

Chopil jsem se tužky, spousty papírů a po nějaké době byl nápad na světě. Když se řekne vinný sklep, co si představíte? No přece vinné sudy! To je ono. Nástěnná kovaná světla jsem proto vizuálně koncipoval jako kovaný starý vinný sud, kterým jakoby prorůstají šlahouny kované vinné révy. Jednotlivé části stylizovaného kovaného vinného sudu jsou již jakoby notně rozeschlé a dokonce zde nechybí ani ona typická kulatá díra na špunt. Mezerami se proplétají tvarované kované vinné větve. Škvírami mezi jednotlivými částmi hezky prochází světlo a celá konstrukce tohoto kovaného díla slouží jako netradičně pojaté stínítko.

Návrh kovaného svítidla do vinného sklepa
Návrhy kovaných svítidel do vinného sklepa od Uměleckého kovářství DROZD

Jednotlivá kovaná nástěnná světla jsou vyrobena záměrně s výraznými odlišnostmi. Jednou se vinná ratolest klikatí směrem dolů a nese vinný střapec, podruhé se zase kovaný vinný šlahoun pne nahoru a je zdoben ručně a za tepla vysekávanými vinnými listy. Každý kus je zkrátka jiný a o to jde! To je záměr. Maximálně se odlišit od běžné všední produkce z průmyslových polotovarů, které vždy pouze imitují a napodobují poctivé umělecké kovářství. Imitaci z polotovarů? To má přece každý, ale tohle?

Návrh kovaného svítidla do vinného sklepa
Návrh kovaného svítidla do vinného sklepa od Uměleckého kovářství DROZD

Povrchová úprava je v tomto případě tvořena několikerým nástřikem kvalitní kovářskou barvou. Dále je povrch kovaných světel upraven patinováním, – to pro zvýraznění krásné kované struktury. Jelikož se kované výrobky nachází v suchém interiéru nebylo je zde třeba zinkovat, tak jako v případě kovaných bran. Kované balkonové zábradlí nebo kovaný plot je třeba také před finální povrchovou úpravou nejdříve nazinkovat. Mnohonásobně se tak prodlouží životnost kovaného výrobku.

Kovářská barva na kovaném svítidle do vinného sklepa
Detail povrchové úpravy kovářskou barvou na kovaném svítidle do vinného sklepa od uměleckého kovářství DROZD

Jedná se o zákazníka který se k nám opakovaně vrací a to nás těší. Do tohoto vinného sklepa nyní vyrábíme spoustu dalších výrobků. Jedná se o konané kliky a panty na všechny interiérové dveře. Velice luxusně zpracovanou zakázkou budou kované okenní a dveřové mříže. Vše vykováno ve stylu umělecky zpracované vinné révy. Vše poctivě ručně tvarováno a nýtováno. Vše masivní a vždy jedině plný materiál.

Návrhy kovaných mříží do vinného sklepa
Návrhy kovaných mříží do vinného sklepa od Uměleckého kovářství DROZD

Zakázky na Jižní Moravu Jsou pro naše umělecké kovářství velice časté. Jižní Morava, to jsou vinné sklepy a všudypřítomné vinohrady. Historie Jižní Moravy je úzce spjata s pěstováním vinné révy. V tomto prostředí je nespočet vinných sklepů. Těch které již mnohé pamatují a nesou v sobě patinu historických časů, ale i takových které jsou postaveny zcela nově a podle současných, řekněme moderních, designových trendů. V našem uměleckém kovářství Drozd umíme navrhovat a vyrábět kované výrobky, které vhodně zapadnou jak do prostor historických, tak do prostor zcela současných a moderních V průběhu mojí práce kladu důraz zejména na dvě věci, a to sice na uměleckou a řemeslnou hodnotu kovaného díla. V době kdy je již většina produkce vyráběna pouze ze sériových polotovarů a nejrůznějších imitací, se jedná o stále větší vzácnost.

Mám rád náročné zákazníky a snažím se jim nabídnout vždy to nejlepší. Do našeho sortimentu kovaných výrobků náleží celá řada produktů. Jedná se o věci jak do interiéru jako jsou kovaná zábradlí ke schodišti, kované lustry, kovaná světla nebo například kované svícny či krbové nářadí tak o kované výrobky do exteriéru. V případě kovaných věcí do venkovního prostředí se jedná samozřejmě o kované brány, kované ploty, kované balkonová zábradlí, kované plastiky do zahrad a parků a mnoho dalšího. Vše s maximálním důrazem na celkovou uměleckořemeslnou kvalitu díla. Klademe důraz na unikátní design. Pro naše zákazníky navrhujeme opravdu netradiční designová řešení. Vyhýbáme se tuctovosti a všednosti. Ctíme precizní kovářské řemeslo bez náhražek a imitací.