Aneb Čím se řídit při výběru kvalitních kovaných plotů

Zvažujete pořízení kovaného plotu? Pojďte si přečíst tento článek. Dozvíte se v něm řadu užitečných informací o tom, jak si správně vybrat. Jak při pořizování kovaného plotu neprohloupit a jak být spokojen i za mnoho let od realizace.

Potřeba oplotit si svůj pozemek, své výsostné území, je stará jako samo lidstvo. O tom není pochyb. Typů oplocení je celá řada. Na výběr máme nejrůznější materiály – kov, dřevo, kámen či beton dokonce i všudypřítomný plast apod. Tvarových řešení je také nespočet. Nechme však nyní většinu těchto různorodých materiálů stranou. V následujícím textu se zaměříme právě na kované poty.

Kovaný plot jako vizitka svého majitele

V průběhu výstavby či rekonstrukce svého rodinného domu dbáme na celou řadu aspektů. Chceme, aby bylo naše bydlení nejen praktické a funkční ve všech ohledech, ale také krásné. A právě vhodně zvolené kované ploty mohou být tím, co dodá vašemu obydlí ten správný výraz. Kované ploty byly v historii vždy vizitkou svého majitele. Čím zámožnější vlastník tím dokonalejší a tvarově propracovanější oplocení. Investor si pečlivě vybíral výrobce a věděl, že se mu jeho pečlivost vyplatí po dlouhé generace dopředu. Řemeslně a umělecky vhodně vyrobené kované ploty na první pohled zaujmou a sklízí zasloužený obdiv okolí. Říká se, že šaty dělají člověka a myslím, že podobnou metaforu lze jistě použít i v souvislosti se zevnějškem vašeho domu.

Ručně kovaný plot
Umělecké kovářství Treml František

Ručně kovaný plot a jeho napodobenina

Nyní jsme si tedy z nespočtu ostatních typů oplocení zvolili právě kované ploty. Ale jak dál pokračovat ve výběru a na co si dát pozor?

Nejdříve je třeba varovat před pouhými napodobeninami ručně kovaných plotů. Snad každý typ zboží má svoji napodobeninu a ani oblast kovaného oplocení zde netvoří výjimku. Jedná se o výrobky, jež jsou kompletně produktem strojní průmyslové výroby, zcela bez řemeslné hodnoty. Jsou montovány na základě omezeného počtu neustále kopírovaných vzorů. V souvislosti s imitací nelze mluvit tedy ani o vizuální nápaditosti ani o originalitě. Poctivé kovářské řemeslo
zde není zapotřebí
.

Masivní materiál jako jsou například čtyřhrany a kulatiny plného průřezu, jsou u napodobenin vyměněny za duté tenkostěnné profily, tzv. jekly, výlisky z tenkého plechu, různé odlitky a dokonce i plastové součástky.

Jistou výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Výsledkem je ale nejen naprostá absence estetické hodnoty, ale také velice omezená životnost a často až praktická nefunkčnost. Do dutých jeklů zatéká voda, která zde stojí a materiál postupně koroduje a vlivem mrazu také praská.

V souvislosti s výběrem kovaného plotu je tedy třeba si nejdříve zjistit, co opravdu je poctivě ručně kovaný výrobek a kdy se jedná o jeho pouhou napodobeninu. Vašemu rozhodnutí je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost, protože bohužel zatím stále často platí, že prosté imitace ručně kovaných plotů jsou nabízeny jako uměleckořemeslný originál.

Moderní kované ploty

Tvarová řešení kovaných plotů lze rozdělit do dvou základních kategorií – moderní a historizující. K současné moderní architektuře se nejlépe hodí oplocení, které tvarově koresponduje s okolím.  Do první kategorie můžeme zařadit, tedy kované ploty, které jsou vizuálně inspirovány například okolní moderní zástavbou, hodí se k ní a spolu tvoří jedinečný a neoddělitelný celek.

Toto pojetí kovaných plotů lze ještě dále členit. Obdivujete funkcionalismus? Rovné, spíše horizontální tvary a linie bez zbytečných ozdůbek a krucánků?  Vydejte se touto cestou.

Výtvarný návrh ručně kovaného plotu
Výtvarný návrh kované braný a plotu Ondřej Drozd

Máte ale rádi přírodu a váš dům je obklopen rozlehlou zahradou, skoro parkem?  Vzhled vašeho nového plotu může být odvozen právě z rozmanitých rostlin, šlahounů listů apod.  To vše jednoduše, elegantně a účelně.

Kovaný plot s přírodními motivy
Umělecký kovář a sochař Libor Hurda

Historizující kované ploty

Historizující kovaný plot
Umělecké kovářství DROZD Ondřej

Milujete historii a i váš dům je laděn v historizujícím duchu? Druhou kategorií ručně kovaných plotů proto mohou být oplocení, která jsou vhodně tvarově odvozena od některých z historických slohů. Gotika, renesance, nebo secese, to všechno jsou epochy, které i dnes s odstupem staletí poskytují nekonečně podkladů k tvůrčí práci.  Není zkrátka nic horšího, než když dobrý dojem z citlivě zrekonstruované architektury nakonec zdevastuje plot smontovaný ze strojních prefabrikátů.

Povrchová úprava kovaných plotů

Povrchová úprava kovaného plotu
Detail kovaného železa Claudio Bottero

Kvalitní povrchová úprava kovaných plotů je pro dlouhou životnost taktéž velice důležitá. U kvalitního ručně kovaného výrobku se povrchová úprava skládá z několika vrstev. Kované ploty by měly být nejdříve galvanicky zinkovány, následuje dvojitý nástřik kovářskou barvou dle zvoleného odstínu a případné patinování pro zvýraznění kované struktury oceli. Správně provedená povrchová úprava v tomto sledu, je bezúdržbová i po mnoho desetiletí.

Co dodat na závěr? Výběru dodavatele vašeho kovaného plotu věnujte dostatek času.  Ptejte se. Zajímejte se o okolnosti výroby a nenechte se zlákat podezřele nízkou cenou. Pokud se rozhodnete pro opravdu ručně kované ploty, vězte, že se jedná o investici, která se vyplatí na dlouhé generace.

7. 1. 2021 Mgr. Ondřej Drozd