<br />
<b>Warning</b>:  Undefined variable $titleName in <b>/data/1/7/17642dcd-724f-4883-8cbe-357041505349/kovarstvidrozd.cz/web/wp-content/uploads/cache/band-child/_wplatte/_parts.post-content.php-c2c949638c20f9b182987baa03ad445f.php</b> on line <b>128</b><br />

Naše země je poseta množstvím nejrůznějších architektonických památek, mezi něž náleží mimo jiné i zámky. Po celý svůj život navštěvuji tato místa s cílem pozorovat a obdivovat řemeslnou a uměleckou dovednost těch, co kdysi budovali tato díla.

Významnou památkou nedaleko městy Kyjova je zámek v Miloticích. Hned při vstupu do zámeckého dvora zaujme krásná kovaná barokní brána. Toto dílo se skládá ze dvou hlavních částí. Spodní partii této kované brány tvoří dvě křídla o přibližné celkové šíři asi tři metry a výšce kolem dvou a půl metru. Tato spodní partie je spíše jednodušeji kovářsky provedena. Nad touto spodní částí kované brány se tyčí horní partie, která zde má spíše již zdobný charakter. Celkové uměleckořemeslné zpracování této horní kované nástavby je impozantní a vskutku výjimečné. Celkovou úroveň zpracování této vstupní kované brány budu hodnotit detajlněji v dalších odstavcích.

Historie brány

Barokní přestavba zámku v Miloticích spadá do první poloviny 18. století a lze tedy předpokládat, že i tato kovaná brána vedoucí do zámeckého nádvoří, byla zhotovena v této době. Ostatně celkové umělecko-řemeslnné a kovářské zpracování tohoto díla nese nespočet výrazových prostředků typických právě pro barokní sloh.

Spodní část brány

Jak jsem se již zmínil tato kovaná vstupní mříž se sestává z dvou hlavních partií. V prvé řadě je to spodní dvoukřídlá část, která je zde spíše jednodušeji kovářsky provedena a tím pádem je v tomto ohledu v jistém vizuálním kontrastu s partií horní. Tato kovaná brána je tvořena dvěma křídly. Rám je vykován z čtyřhranu o přibližném rozměru cca 25 x 25 až 30 x 30 mm. Výplň je tvořena svislými tyčemi o rozměru cca 16×16 mm. Tyto kované svislé tyče jsou tvarovány do vlnovek, které jsou postaveny vždy vedle sebe a sepnuty sponou, která zde má nejen funkci pevnostní ale také estetickou. Vzniklé mezery mezi svislými kovanými vlnovkami jsou ještě vyplněny volutami, které jsou vykovány z poměrně štíhlého plocháče a jsou tedy v jisté opozici s ostatní masou použitého materiálu.

Horní část brány

Za zdůraznění však stojí hlavně horní část, která je na opravdu velice vysoké uměleckořemeslné úrovní. Výplň je tvořena množstvím systematicky seskládaných kovaných akantů, tedy prvků inspirovaných listem bodláku rostoucího v jižních lokalitách. Tyto kované listy a další zdobné prvky jsou vykovány precizně a do detailu. Uprostřed této horní partie je umístěn znak s erby, který je polychromován dle dobových předloh. Všechny kované součásti jsou k sobě spojovány tradičními kovářskými technikami, jako je například sponování či nýtování.

Proč a jak brána vznikla

Tato kovaná vstupní zámecká brána je výrazným dokladem zručnosti našich předků. Z tohoto díla je na první pohled patrné, že požadavkem zadavatele bylo nechat si vytvořit něco vskutku výjimečného. Návštěvník procházející touto kovanou branou má pocit, že vstupuje do prostoru, který je neobyčejný a nevšední a to bylo bez pochyb i jedním z hlavních kritérií zadavatele.

Moderní kované brány

Dobře provedená kovaná brána ale ani dnes nevyšla z módy a bylo by chybou si myslet, že je záležitostí vhodnou pouze na zámek či jinou architekturu. Stejně jako tehdy tvůrci, tedy řemeslníci a umělci, přizpůsobovali design kovaných výrobků tehdejší okolní architektuře, tak i dnes v Uměleckém kovářství Drozd sledujeme podobné cíle. Bylo by chybou myslet si, že precizně řemeslně a umělecky provedená kovaná brána je jen věcí, která se hodí pouze na zámek. V našem uměleckém kovářství umíme navrhnout a zrealizovat designová řešení, která se dokonale hodí nejen k historické, ale stejně tak i k moderní či současné architektuře a následně tak spolu tvoří krásnou vizuální jednotu.